Ötüken Türkçe Sözlük

 

Günlük hayatta kullandığımız kelimelerden Eski Türkçe' ye kadar Türk diline ait 246.000 sözcük içeren Ötüken Türkçe Sözlük, satışa sunuldu. Sözcük sayısıyla olduğu kadar içeriğinde yer alan Osmanlıca Dizin'le de Türkiye'de bir ilk olan ve 38 yıllık çalışmayla hazırlanan Ötüken Türkçe Sözlük, 5 ciltten ve 5.744 sayfadan oluşuyor. Ötüken Türkçe Sözlük, emekli öğretmen ve araştırmacı yazar Yaşar Çağbayır tarafından, Türkiye ve dünyada Türk dili üzerine yazılmış “Aprın Çor Tigin”denn çağdaş edebî metinlere kadar yaklaşık 1700 eserin incelenmesiyle hazırlandı. Ötüken Neşriyat A.Ş tarafından basımı gerçekleştirilen sözlüğün, Türkçe' yi doğru ve etkin kullanmak isteyen ve metin çalışmaları yapan herkes için kaynak eser niteliğinde olduğu belirtiliyor. Göktürk, Eski Uygur, Hakaniye, Oğuz, Eski Anadolu, Osmanlı, Çağdaş Türkiye Türkçesi ile Anadolu, Rumeli, Kıbrıs, Kerkük Ağızları'nın yanı sıra sözlükte 235 sayfadan oluşan Osmanlıca Dizin de yer alıyor. Osmanlıca alfabeye göre hazırlanan Dizin sayesinde Ötüken Türkçe Sözlük' ün içerisinde bulunan Osmanlı imlasıyla yazılı yaklaşık 55 bin kelimenin farklı okunuş ve anlamlarına kolayca ulaşılabiliyor. Sözlük kullanıcılarının bilgiye daha kolay ve çabuk ulaşabileceği şekilde hazırlanan Ötüken Türkçe Sözlük' de; sözcüklerin doğru okunabilmesi için gerekli işaretlemelerle, sözcüğün hangi kaynaktan alındığını belirten parantez içi açıklamalar da yer alıyor.

 


Yorumlar
 
HÜSEYİN AKAGÜNDÜZ Perşembe, 17.05.2007 16:45:30
Hüseyin Akagündüz
Ötüken, kurulmasıyla birlikte kültür dünyamızın ufkunda yükseltmeye başlattığı abidelerin bir yenisini daha ortaya koymakla yeri doldurulamaz büyük hizmetlerini devam ettirdiğini hepimize göstermiş oldu. Hayırlı olsun!
 
Grata NonGrata Perşembe, 10.05.2007 15:05:32
GrataNONGrata
Cok guzel olmus ellerimize sağlik. Otuken Nesriyat bu büyük eseri büyük bir titizlikle sunarken, konsept baslangicindan bu yana GrataNONGrata'ya olan güveninden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. El birliğiyle muhteşem bir eser ortaya çıktı hayırlı olsun... (ilk yorumu yapmanın gururunu taşıyoruz tabi:))

www.otukensozluk.com